Sázava


14.9. jsme si sjeli klasiku – Sázavu z Týnce do Pikovic. Složení účastníků bylo vskutku kosmopolitní : Indy a Technik/NEREUS Terezín/, IQ a Guláš/166.sm.vlčat Rysi z Prahy/,Drsoň/Praha/ a Lasička /Litoměřice/.Vody bylo dost,počasí nádherné,nálada výborná. Řeka byla poměrně čistá – bez výraznějších známek po záplavách.

Aktuální stav na jezech :

  • PODĚLUSY : bezproblémový
  • BREJLOV : skákali jsme šlajsnou – krásný skok /dost vody/,možno též sjíždět provalenou částí u pravého břehu,ale spíše v singlu
  • KAŇOV : nejpohodlnější je shazování lodí propustí/zbytek posádky může suchou nohou přejít po levé koze.Voda pod jezem už chladnější,ale ten pocit po koupání za to stojí.
  • KRHANICKÝ JÍZEK : pohoda,maličko vyšší vlny v peřejích pod jezem
  • PĚNKAVA : nejbezpečněji – středem,ale za cenu dost značného zalití/velký kohout/nízké otevřené lodě.Dá se jet i po rozhraní,hrozí však hodiny.Nejvíce cvaklých lodí,včetně mezinárodních posádek.
  • LESNÍ : najede-li se hodně zleva,jak nám dobře radil v květnu Guma,je tento jez lahůdkový.Možno též využít náhonu/dle Technikovy nové terminologie – Záhonu – přijali jsme za své/,ale za cenu dvojího krátkého přenášení lodí.Nezapomenout včas přistát!
  • KAMEŇÁK : pohoda – středem,nájezd spíše zleva
  • ŽAMPACH : úpravou ztratil jez dost na své atraktivitě/chybí velký zalejvák pod jezem/,sjížděli jsme těsně vedle pravé kozy/šlajsna byla zavřená/,pozor však za nižšího stavu na šutr těsně pod spádovou deskou.Lze jet i zleva,popř. přes pravou část jezu/tam je ale málo vody na jezu i pod jezem/.Minimarket ‚U Packy‘ na pravém břehu už nefunguje.

Další drobnější peřejky na zbytku cesty nám umožnily četné hrátky /jízda pozadu – nácvik záběru rekontra,bokem,ve stoje,přejezd proudu,přistání ve vracáku etc./.Na závěr si posádky všech lodí i neplánovaně nacvičily záchranu lodě ze středu řeky /pomoc neznámému vodákovi/.

Po dojezdu do Pikovic nám ještě více vylepšil náladu ohřátý guláš – pozor nezaměňovat s členem posádky IQ-ého lodě.